Sedem divov môjho kraja - Vitajte na Orave!
Oravský hrad
Oravský hrad, náš div
Bol raz jeden pán, Oravský hrad postavil nám.
Teraz sedí na brale, vyšší ako konáre.
Pod ním skala týči sa, vápencová, biela sťa holubica.
Návštevníci sa pri ňom zastavujú a jeho krásu obdivujú.
Keď najstaršími komnatami prechádzajú, od údivu ústa otvárajú.
No ak chcete mať zážitok najkrajší, musíte zdolať jeho bod najvyšší.
Po zdolaní stovky schodov ste zničení, no pohľad zhora na Oravu je nádherný!
Zuzanka Hrkľová
Neverím tomu, že, medzi vami je ešte niekto taký, kto bol na Orave a nenavštívil v našej malej dedinke, v Oravskom Podzámku orlie hniezdo na 112 m vysokom vápencovom brale – Oravský hrad a ak áno tak to je teda riadny ignorant. Po prvý krát sa o ňom písalo v roku 1267. Má veľa vežičiek, terás, nohám dáš zabrať pri kope schodov, kto sa bojí výšok a nespadne až po jeho hornú Citadelu, bode mať na konte 880 schodov a určite získa svojho bobríka odvahy!
Menej dôverčiví človiečikovia môžu mať o zdolaní všetkých schodov isté pochybnosti, najhorším miestom býva diera v skale, ktorú tam nevyhryzli hladní návštevníci ani netopiere ale delová guľa pri jeho dobývaní kedysi už dávno, nepamätám si už kedy.. Ak viete, že medzi vami bude taký čo je strachopud, ten nech na Citadelu nelezie.
Pastvou pre tvoje oči budú jeho exponáty z prírody, výstava ľudových krojov, keď budeš mať šťastie, na jeho nádvorí môžeš zažiť ukážky historického šermu, dobovej hudby a super letecké prehliadky dravých vtákov. Najväčším hitom je zažiť na hrade jeho strašidelné prehliadky, ak máš chuť oslavovať svoj sviatok detí MDD netradične – hor sa na akciu Rozprávkový strašidelný hrad plný víl, drakov a iných bytostí.
Kto neverí, nech na návštevu príde k nám....
Predstav si , že táto nádherná zachovaná stavba naozaj patrí k tým najnavštevovanejším na Slovensku a svojím super výzorom láka aj filmárov, nakrútila sa tu v roku 1922 prvá čiernobiela verzia filmu Dracula alebo aj filmy Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák a Sokoliar Tomáš! Jupií...
Malá hádanka pre teba: Vieš kto napísal knihy Sokoliar Tomáš a Kráľ drozdia brada ? Neveríš , naozaj existujú! Bež do knižnice a hľadaj...
Oravský hrad
Na severe Slovenska Orava leží.
Na severe Slovenska Orava leží.
V Oravskom Podzámku na brale, Oravský hrad už dlhé roky leží.
Nedobytný bol ten hrad, veľa vojen zažil, každý si ho uctieval a dobyť sa ho snažil.
Dnes veľa turistov hrad navštevuje, každý si tam históriu Oravy rád zopakuje!
Dávid Kubek
Povesť o čiernej pani na hrade
Nocou nehlučne chodieva staviskami a po nádvoriach postava ženy s lampášom v ruke.
Je to Alžbeta Coborová, žena palatína Juraja Thurzu, ktorá dohliada na hrad, tak ako mu to sľúbila ešte za svojho života.
Je to Alžbeta Coborová, žena palatína Juraja Thurzu, ktorá dohliada na hrad, tak ako mu to sľúbila ešte za svojho života.
Ninka Mancová
Oravský hrad
Oravský hrad, Slovensko má rád, nachádza sa v Oravskom Podzámku, hádam dostanem za to dobrú známku!
Verejnosti je prístupný, vôbec nie je nudný.
Denne od mája do marca a možno tam uvidíte aj starca.
Nakrúcaných tam bolo niekoľko filmov a okolo seba má veľa kríkov.
Vznikol v 13. storočí, nikto ma tu teraz netočí a môj pes mi tu teraz na nohu močí!
Básničky je už koniec, idem konečne kúpiť ten nový hrniec.
Beátka Škvarková
Osobné pozvanie
Kde sa vzala, tu sa vzala, vodná nádrž sa vybudovala a Oravskou priehradou sa nazvala.
Pláva v nej rybka v čírej vode a na jej brehu behá skupina bežcov v pochode.
Člnky, lode, turisti a plážový volejbal, zbaľ si tašku a na Oravu sa poberaj!!!!
Pobral sa tam človek, povedal si dobre, Oravská priehrada krásna je , ale špinavá tam voda je!
Ale aj tak tam veľmi rada chodím, vždy sa tam s kamošmi dobre zabavím!
Timka Stolárová
Loďkou po Oravskej priehrade až na Slanický ostrov umenia –
Naša super priehrada má rozlohu 35 km, tečie do nej Biela a Čierna Orava, potoky a potôčiky. Predstav si, priehrada navždy zatopila 5 dediniek,
a vieš kedy tunajší ľudia ronia krokodílie slzy na jej brehu a na jej dne????
sem-tam keď ju vypustia a čistí sa jej dno, ľudia z týchto dediniek tam zablúdia a spomínajú. Má vraj dôležitý význam pre nás Oravcov a Oravčatá, keby jej nebolo pri veľkých lejakoch pri sa rieky vylievali a všetci by sme museli pravidelne nedobrovoľne športovať- plávať ako rybičky. teta z našej knižnice tvrdí, že, by ju až na Bysterci v Dolnom Kubíne na 5 poschodí zatopilo, keby sa priehrada roztrhla.... neviem, či jej mám celkom veriť???! Asi si to overím na dispečingu priehrady.
Keď budeš stáť na jej brehu , uprostred obrovskej vodnej hladiny tvoje bystré oči zbadajú v korunách stromov vežičku kostolíka na Slanickom ostrove umenia. Na ostrov sa dostaneš len loďkou, plavba a tvoja morská choroba potrvá tam a späť len 80 minút, ak túžiš oddychovať na ostrove dlhšie , pošepkaj to kapitánovi lode, loď by sa už nemusela vrátiť a máš postarané o nočný pobyt zadarmo!(:... jej preplávanie nedoporučujem, tvoja duša môže skončiť pod hrnčekom slanického vodníka, udica športového rybára by bola výhra v lotérii :(
V kostolíku poležiačky, posediačky, na koberci , na schodoch , zoznámiš sa históriou priehrady, umením.
Vo vode priehrady sa môžeš kúpať, športovať, na jej brehu si vypekať svoje tukové vankúšiky, chytať ryby alebo len tak leňošiť. Jupííí!
Ďalším miestom, kde by ste sa milí človiečikovia mohli zatúlať a spoznať kúsok histórie , to sú naše unikátne kostolíky v Leštinách a v Tvrdošíne
Drevený gotický kostolík v Tvrdošíne – Je to najstaršia zachovalá stavebná pamiatka – múdri ľudkovia – historici historici tvrdia, že kostolík je z druhej polovice 15. storočia
Ľudkovia sa v minulosti nenudili, kostolík bol párkrát prestavaný. To, čo uvidíte dnes, je opravený – zreštaurovaný kostolík z polovice 17.storočia.
V priamo v obci Leštiny sa nachádza národná kultúrna pamiatka – artikulárny drevený kostolík. Kostolík dal postaviť Jób Zmeškal, ktorý bol kapitánom hradnej stráže na orlom hniezde – na Oravskom zámku, ale aj prvým „vycišpánom“ v Dolnom Kubíne. v kostolíku sú zaujímavé okrem iného sú aj lavice, v ktorých sedávali zámožní pánkovia okolia. V kostolíku bol aj pokrstený jeden z najväčších slovenských básnikov, ktorý nosil super bodkované mašle - Pavol Országh Hviezdoslav.
Rašeliniská – a rašelina aj tá do maminých kvetináčov
– je najcennejším pokladom oravskej prírody. Prečo moja mama kvetinárka nešetrí a nejde tam po ňu na aute? To by bolo ušetrených euráčov....
So mnou si zapamätaj:
- sú to už riadne stariny : vznikli už v dobe mamutov, teda v dobe ľadovej
- najviac sa vyskytujú na severnej Orave /pohľadaj na mape/- voláme ich bory ( Ďaďov bor pri Mútnom, Kliňanský bor, Hladovské a Suchohorské bory, Bory na úpätí Babej hory.)
- najstaršie rašelinisko je pri dedinke Klin a pod vodou Oravskej priehrady
- sú riadne tučné, majú hrúbku aj vyše osem metrov a majú 5-8 tisíc rokov
- najznámejšie je pri Suchej Hore
- názov dostali podľa prevládajúcej dreviny – borovice barinnej
- používajú sa aj ako liečivo, kedysi na kúrenie a kvetiny sú z nej Happy!
a na závidenie: sú zapísané do Zoznamu mokradí medzinárodného významu podľa Ramsarskej konvencie.
Zopakuj si heslo ochranára a chuť niečo vzácne doma mať , nechaj na pokoji, lebo sú tu aj vzácne rastliny -vŕba čučoriedková, ako jediná na Slovensku, vŕba rozmarínolistá , machorasty z doby ľadovej , zočiť by si mohol aj veľký unikát - rosičku anglickú.
- dávaj si pozor na svoje zvedavé ruky a nohy , lebo sú aj domovom pre mäsožravé rastliny: rosičku okrúhlolistú a tučnicu obyčajnú a iné.
Rosnička anglická, Žltáčik čučoriedkový
Keď ich stretneš , tak sa ti bude o tých sliziakoch aj snívať a potom ti nepomôže ani mamine teplé kakao a tri oriešky pre Popolušku a to myslím tam žijúce plazy a obojživelníky, bŕŕŕ:
Mlok vrchovský, Mlok karpatský
Pozdravujem vás hory, lesy....
Povesť o roháčskych jazierkach
v podaní Elišky Fedorkovej :
Žili dve rodiny, jedna bohatá a druhá chudobná. Bohatá mala dcéru a chudobná syna. Keď deti dorástli, ich srdiečka zahoreli vzájomnou láskou, začali sa stretávať na mostíku cez pekné jazierko. Ako to už bolo vtedy zvykoch, bohatá rodina bránila ich láske, boháč ich chcel rozdeliť. začal za nimi snoriť a zistil, kde sa stretávajú. Pri takom jednom stretnutí posotil chudobného mládenca do jazera a on sa utopil. Dievčina bola nešťastná a skočila za mládencom do jazierka. Boháč zistil , že všetko to bolo nadarmo a nič mu nezostalo.
Západné Tatry – Roháče - Sú krásne farebné, rastie tam veľa chránených rastlín, ktoré sa mojim očiam skryli, žije tam dosť zvierat, jednoducho ja považujem Roháče za div Oravy, bola som tam s rodinou na výlete a bolo tam veľmi pekne, najviac sa mi páčila dosť náročná túra, pre trasľavky a drobcov nevhodná! – Dychčala som k 4 roháčskym plesám, svojou výškou ma prekvapil 18 m vodopád Neuveríš, nielen v Tatrách , ale aj tu môže na teba v zime padnúť lavína, vraveli dospeláci.
A čo je najdôležitejšie -peňaženka tvojej mamy zažije šok – neplatí sa žiadna vstupenka!
Na Orave dobre, na Orave zdravo... tak sa vraví , či je leto, či je zima, nezabudni na teplé oblečenie a dobré topánky, lebo zažiješ teplotnú facku, počasie je tu dosť vrtkavé a sa mení. Klopkačky a sandáliky tu zažijú skazu!
Moja srdcovka - skanzeny
Prekvapko som zažila pod najvyššími vrcholkami Roháčov, v dedinke Zuberec , kde sa vieš čo nachádza??
Nevieš, tak si zapamätaj!
No predsa, najkrajší skanzem ľudovej architektúry na Slovensku. Vybudovali ho v roku 1967 a vtedy sa narodila aj moja mama.
- Je tam kostol, baroková zvonica z obce Záskalie, kováčska dielňa, domce, maštaľky...
- je tam pec , kde sa dalo vypáliť naraz 3600 kusov misiek, tanierov a podobných vecičiek
- môžeš si aj naživo vyskúšať prácu na hnčiarskom kruhu, počľapkať sa bŕŕŕ v studenej vode potoka, vidieť živú kozu a pavúkov, u Mlynára sa najesť do popuku rôznych mňam pochúťok, ale nie zadarmo, trošku euráčov si v batohu prines!
- v zime a v noci v skanzeme nestrašia len duchovia, ale môžeš aj ty, keď sa vydáš na večernú prechádzku s lampami, do kroku ti bude znieť hlas organu z kostolíka, mama a tato si ústa nielen v Zuberci zalepia hafurovicou
mňam, mňam, a eśte raz mňam , kto okúsi vraj nezabudne!
Je dobre , keď máte auto, keď nie, tak tiež dobre... autobus chodí a vaše nohy tiež.
A nakoniec trošku z Krátkeho slovníka slovenského jazyka:skanzen – múzeum vo voľnej prírodehafurovica – sladká pálenka s príchuťou čučoriedok
Aj v ďalšej oravskej dedinke, v Podbieli môžeš obdivovať krásu 64 dreveničiek pôvodnej ľudovej architektúry – Bobrova raľa z 19. storočia , ktoré sú najväčším zachovaným komplexom pôvodnej ľudovej architektúry v strednej Európe, v roku 1977 sa stala dôležitá vec pre Oravcov a Oravčatá - toto miesto bolo vyhlásené za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Vo väčšine domčekov bývajú už len myšky a duchovia, ak by sa ti aj po prehliadke tam páčilo a túžil by si sa tam splu s PC a mobilom natrvalo presťahovať , máš až na výnimky smolu, nepôjde to, výnimočne len v niektorých chalúpkach môžeš nejaký čas tráviť svoje jarné , chrípkové prázdniny na doliečenie alebo len tak na lenośenie s duchmi pôvodných majiteľov.
Domčeky sú postavené z dreva pre tvoju zvedavosť..
A dačo pre chalanov a ich tatkov – hra na vojakov v Podbieli – unikátna jazda
Najmenší počet členov tejto super výpravy nemôže byť menej ako šesť človiečikov a najviac 20, rozkazy vám bude udeľovať ujo Krupa z vojenského bojového vozidla pechoty – z tanku. Zažijete super zážitok z jazdy na tomto pásovom ,, kabriolete“, pred jazdou doporučujem sa neprepchávať, 3k trasa za 15 minút urobí s vašim telom divy a zázraky . Aj moja jazda odvahy viedla s ujom Krupom cez rozbahnené poľné cesty, vodu, kamene, žalúdok robil kotrmelce hore-dole, držanie je povinné ako žiacka v taške, ale dá sa. Zvládol to aj môj brat krpec. A zážitky???? Jupíí až kým si to budete pamätať!
Pre papkáčov – kabriolet zablúdi aj medzi ovce na salaši a dokonca vode chtivým pasažierov vyhodí aj na chytanie morskej choroby pri plavbe na pltiach po rieke Orave. Nezabudni na plavbu plťou riadne čižmy, pršipláśt tiež bodne, na plti nebýva nedostatok vody...!
Splavovať sa vraj dá , keď je v Orave viacej vody ako žabe po brucho(:
Hádanka pre teba: 1. krok: nečítaj riadok pod týmto riadkom! Vieš vysvetliť prišité mušličky na klobúkoch pltníkov?Odtajnenie hádanky: / komu sa nechce rozmýšľať /za každú plavbu pri ktorej si vodník neukradol dušu z plte, pltník si na klobúk prišil 1 mušličku.Pri svojej jazde nezabudni pltníkovi spočítať mušličky pre vlastnú bezpečnosť :(
Komu sa nelení, tomu sa zelení a túla sa ďalej - Aby ste sa nenudili, , na Orave Vás prekvapia aj pozostatky nie mamutov , ale priemyslu, teda jeho stavieb
Na začiatok vám ponúkam za náprstok trošku histórie: začiatky ťažkej práce špinavých remesiel – baníctva a hutníctva v Orave sú v múdrych knihách zapísané už do 17. storočia. Kúštik za dedinkou Podbieľ sú zrúcaniny prvej železiarne - Františkovej huty a predstavte si ruda sa do nej privážala z okolitých baní , dobre, nie? Teraz sú tam len pozostatky továrenskej haly, vysokej pece a niektorých zariadení aj vďaka usilovnej práci uja Krupu, ktorý vás povozí aj v tom povestnom kabriolete, spomínate si??? UŽ som Vám o tom písala.....